Drzwi fornirowane czy okleinowane?

Dziś coraz trudniej na pierwszy rzut oka odróżnić drzwi wewnętrzne drewniane od drzwi fornirowanych czy wykończonych okleiną syntetyczną. Rozwój technologii umożliwia producentom tworzenie oryginalnych i atrakcyjnych wizualnie rozwiązań we wszystkich półkach cenowych. W praktyce oznacza to, że wybór drzwi okleinowanych przestał być równoznaczny ze zgodą na to, że atrakcyjna cena musi iść w parze z niższą jakością czy nieatrakcyjnym designem. 

Skoro drzwi fornirowane i drzwi okleinowane oferują zbliżone walory estetyczne, które z nich wybrać do swojego domu? Na co zwrócić uwagę przy wyborze? 

Fornir kontra okleina: Czym się różnią?

Fornir jest naturalnym produktem drewnianym wykorzystywanym do pokrywania powierzchni mebli, drzwi oraz innych przedmiotów. Zastosowanie forniru pozwala na uzyskanie wyglądu i tekstury drewna, przy jednoczesnym ograniczeniu zużycia surowca i niższych kosztach produkcyjnych. Podobnie jak drewno naturalne, fornir może być wykończony na różne sposoby. Można go lakierować, bejcować lub olejować. Okleiny syntetyczne, jak sama nazwa wskazuje, są materiałem, który w całości powstaje na linii produkcyjnej. Pierwsze wyroby tego typu charakteryzowały się stosunkowo niską odpornością mechaniczną i nieciekawą estetyką. Ich faktury były powtarzalne, a wzory bardzo ograniczone. Współczesne okleiny syntetyczne oferują znacznie większy wybór faktur i wzorów. Znacząco poprawiła się także ich jakość, dzięki czemu są znacznie bardziej odporne na czynniki mechaniczne. 

Fornir naturalny czy modyfikowany? Czym się różnią?

W tym miejscu warto jeszcze zaznaczyć, że drzwi fornirowane mogą być wykończone różnymi rodzajami forniru – materiałem w pełni naturalnym oraz fornirem modyfikowanym. Fornir naturalny w pełni oddaje piękno drewna i jego naturalne usłojenie. Ten efekt uzyskujemy dzięki technologii, która polega na skrawaniu drewna płat po płacie, a następnie naklejaniu forniru w takiej samej kolejności na skrzydle drzwiowym. Fornir modyfikowany nie ma rysunku drewna, w związku z czym wzór jest powtarzalny na kolejnych skrzydłach drzwiowych – każde jest takie samo. 

Obie metody pracy z fornirem mają swoje zalety i wady. Wybór drzwi powinien być podyktowany przede wszystkim efektem wizualnym, który chcemy uzyskać w przestrzeni. Fornir naturalny pozwoli nam uzyskać bardziej dynamiczny i zróżnicowany efekt. Jeśli zależy nam na tym, żeby wszystkie skrzydła drzwiowe były identyczne warto sięgnąć po fornir modyfikowany. Alternatywą może być również okleina. 

Fornir a okleina: Różnice w pielęgnacji i regeneracji 

Fornir zaleca się czyścić i pielęgnować w ten sam sposób, co powierzchnie z litego drewna. Należy przy tym zwrócić uwagę na odpowiedni dobór preparatów czyszczących do rodzaju wykończenia drewna. Okleiny syntetyczne są pod tym względem znacznie mniej wymagające, co dla wielu użytkowników stanowi duży atut. 

Ze względu na specyfikę użytkowania drzwi wewnętrzne są często narażone na szkodliwe oddziaływanie czynników mechanicznych. Rysy, zadrapania, ubytki – wypadków nikt nie planuje, ale zawsze mogą się zdarzyć, a w ich efekcie cierpi estetyka skrzydeł drzwiowych. Jeśli zdecydowaliśmy się na drzwi fornirowane uszkodzenie z pewnością da się naprawić w sposób, który nie będzie się rzucał w oczy. Naprawą będzie się musiał zająć fachowiec, jednak z pewnością będzie to usługa tańsza od zakupu nowego skrzydła drzwiowego. Drzwi okleinowane możemy spróbować naprawić samodzielnie. Niestety w większości przypadków musimy się liczyć z tym, że miejsce naprawy będzie widoczne. Z drugiej strony, drzwi okleinowane są odpowiednio tańsze, co znacząco ułatwia ich wymianę, nie tylko w sytuacji, w której któreś ze skrzydeł ulegnie uszkodzeniu.

Komentarze (0)

Brak komentarzy w tym momencie.
Produkt dodany do porównania
Konfigurator podłóg