Jak dbać o drewniane podłogi?

Drewniane podłogi podkreślają oryginalny charakter wnętrza, dodają przestrzeniom elegancji i oferują niezrównany komfort użytkowania. Odpowiednio pielęgnowane zachowają swoje właściwości i atrakcyjny wygląd przez długi czas. Jak prawidłowo dbać o drewniane podłogi? Jakich błędów unikać?

Jako materiał naturalny drewno ma swoje właściwości i ograniczenia, co dotyczy zarówno podłóg olejowanych, jak i lakierowanych. Podłogi drewniane nie lubią wody, ani tego, jak przesuwa się po nich ciężkie przedmioty. Niekorzystny wpływ na ich estetykę mogą mieć również tłuste i barwiące substancje, których nie zetrzemy z desek w porę. 

Pielęgnacja podłóg drewnianych 

Codzienna pielęgnacja podłóg drewnianych nie jest ani szczególnie trudna, ani wymagająca. Wystarczy przestrzegać kilku prostych zasad i zachować konsekwencję w działaniu, a Twoja podłoga drewniana na długo zachowa swoje naturalne piękno. 

Zamiatanie i odkurzanie

Wrogiem każdej podłogi drewnianej jest piasek. Drobinki piasku powodują mikrouszkodzenia drewna, które z czasem mogą mieć niekorzystny wpływ na wygląd desek. Przenoszony na podeszwach butów piasek powoduje zarysowania i jest główną przyczyną matowienia podłóg drewnianych. Dlatego podłogi drewniane należy regularnie odkurzać i zamiatać, tak aby uniemożliwić przemieszczanie się drobin piasku i powstrzymać proces degradacji desek.

Odpowiednie narzędzia i środki czyszczące

Podłogi drewniane nie lubią intensywnego szorowania. Wydawać by się mogło, że drewno jest materiałem twardym, który bez szwanku zniesie kontakt z ostrą gąbką, szczotką do połogi czy zmywakiem. W praktyce, narzędzia te – podobnie jak piasek – mogą powodować mikrouszkodzenia, które po pewnym czasie staną się widoczne i wpłyną niekorzystnie na prezencję podłogi. Miękka ściereczka to najlepszy przyjaciel podłogi drewnianej. Drugim jest dedykowany preparat do czyszczenia drewna. Fora internetowe kuszą różnego rodzaju domowymi sposobami i preparatami do mycia podłóg. Niestety często zdarza się, że takie właśnie „domowe sposoby” przyczyniają się do przedwczesnego zużywania się podłóg. Dlatego do czyszczenia warto wybierać preparaty specjalistyczne, dedykowane konkretnemu typowi podłóg.   

Zabezpieczenie twardych i ostrych elementów

Podczas codziennego użytkowania podłogi drewnianej unikaj ostrych krawędzi. Bądźmy szczerzy, nie podnosimy krzesła, kiedy chcemy je odsunąć od stołu czy dosunąć. Najczęściej przesuwamy nim po podłodze. Twarde nóżki krzeseł, puf oraz innych ruchomych mebli niszczą podłogi drewniane. Żeby tego uniknąć na elementy, które mają bezpośrednią styczność z podłogą warto nakleić filcowe nakładki, zaś pod meblami na kółkach stosować specjalne maty przeznaczone do ochrony podłóg. 

Pielęgnacja podłogi drewnianej a rodzaj jej wykończenia 

Warto pamiętać o tym, że różne sposoby wykończenia podłóg wymagają stosowania odmiennych środków czyszczących. Podłogi olejowane należy czyścić wykorzystując dedykowane do tego celu preparaty. Może to być m.in. mydło do mycia podłóg olejowanych i bielonych. To samo dotyczy podłóg lakierowanych i wosków. Stosowanie odpowiednich preparatów gwarantuje nie tylko skuteczność zabiegów czyszczenia, ale i bezpieczeństwo zastosowanej na podłodze warstwy ochronnej, która stanowi barierę pomiędzy drewnem, a czynnikami zewnętrznymi.

Komentarze (0)

Brak komentarzy w tym momencie.
Produkt dodany do porównania
Konfigurator podłóg