Podłoga lita czy warstwowa?

Jeszcze do nie dawna lity parkiet były jedyną alternatywą dla osób, które marzą o drewnianej podłodze w swoim mieszkaniu lub domu. Dzisiaj obok parkietów na rynku systemów podłogowych dostępne są również deski drewniane lite i warstwowe. Czym różnią się od siebie te dwa systemy? Czy sprawdzą się w Twoim domu? Czym kierować się wybierając podłogę litą lub warstwową?

Podłoga lita

Podłoga lita to system podłogowy powstający z jednego elementu drewna. Tego typu podłogi łączy się na pióro i wpust i klei do podłoża co gwarantuje stabilność oraz dobrą akustykę. Podłogę litą można wielokrotnie cyklinować, co daje możliwość jej użytkowania przez wiele lat.

Drewniane podłogi są dostępne w różnych wariantach wykończenia. Możemy wybierać spośród podłóg m.in.: olejowanych, lakierowanych, wykończonych olejowoskami, wykończonych matowo lub półmatowo. Wielość i różnorodność dostępnych desek podłogowych pozwala nam na swobodną aranżację każdej przestrzeni – od salonu, po pokój dziecięcy czy gabinet.

Jedynym mankamentem desek litych jest to, iż nie są one przeznaczone do montażu na ogrzewanie podłogowe z wyjątkiem specjalnego systemu desek Walczak. Nie oznacza to jednak, że decydując się na podłogówkę musimy zapomnieć o komforcie i estetyce podłogi drewnianej. Alternatywą przeznaczoną do montażu na ogrzewanie podłogowe są podłogi warstwowe.

Podłoga warstwowa

Podłogi warstwowe, dzięki swojej budowie wykazują zwiększoną odporność na odkształcenia, dzięki czemu można montować deski w dużych formatach bez ryzyka nadmiernej pracy drewna.

Warstwa użytkowa, a więc ta od której zależy trwałość podłogi może mieć różną grubość nawet do 6 mm, co daje możliwość jej wielokrotnego odnawiania. Podobnie jak  lite, podłogi warstwowe są oferowane w szerokiej gamie wykończeń, co umożliwia bezkompromisową realizację nawet najbardziej śmiałych aranżacji.

Czy wybrać podłogę litą czy warstwową?

Podstawową różnicą pomiędzy omawianymi systemami jest ich stabilność. Deski warstwowe można bez wyjątków stosować na ogrzewanie podłogowe . Dzięki swojej budowie podłogi warstwowe można bez ryzyka montować w dużych formatach. Deski warstwowe to opcja wysoce zrównoważona pod względem ochrony zasobów naturalnych, gdyż ilość potrzebnego twardego drewna jest znacznie mniejsza niż w przypadku podłogi z litego drewna. Jest też bardziej atrakcyjna cenowo.

Deski lite „pracują” bardziej niż deski warstwowe , mają za to grubszą warstwę użytkową ( do cyklinowania).Deska lita zapewni Państwu lepszą termoizolację i izolację dźwiękową niż deski lite.

Wybór należy do Państwa.

Komentarze (0)

Brak komentarzy w tym momencie.
Produkt dodany do porównania
Konfigurator podłóg